Przejdź do treści

Zadbaj o formę przysłony okiennej

-

Dziś przedstawiamy krótki poradnik o tym jak dbać o nasze przysłony okienne. Tak samo jak stal wchodzi w stan korozji, tak i nasz tkanina jest zdolna do zabrudzeń i uszkodzeń. Oczywiście możemy zwiększyć żywotność materiału pielęgnując go co jakiś czas.

Rolety Materiałowe
W przypadku rolet materiałowych musimy być bardzo ostrożni podczas czyszczenia. Tego typu przysłona okienna nie nadaje się do prania w pralce lub prasowania żelazkiem. Grozi przebarwieniem materiału lub zniekształceniem. Najlepszy rozwiązaniem będzie ściereczka z mikrofibry lub odkurzacz. W ostateczności lekko nawilżoną gąbką spróbuj delikatnie usunąć zabrudzenia tak aby nie powstały zacieki. Uchyl okno, rozwiń roletę i pozwól jej wyschnąć.
Żaluzje Plisowane
Tkaniny wykorzystywane w żaluzjach plisowanych na pewno są dobre jakościowo. Lecz i na nich możemy zaobserwować drobny kurz. Nie powinniśmy prać jej w pralce. Możemy delikatnie namoczyć w wodzie i lekko usunąć osad kurzu lub zabrudzenie za pomocą gąbki. Szybszym sposobem na kurz jest po prostu miotełka do kurzu która zaoszczędzi nam czas. Na koniec pamiętaj aby zwinąć żaluzje plisowaną w harmonijkę.
Żaluzja Pionowa (verticale)
Pierwszą prostą metodą usunięcia kurzu jest odkurzacz, lecz czasami i on może nie dać sobie rady. Drugą możliwością jest pralka. Nastaw program do tkanin delikatnych bez wirowania oraz niską temperaturę. Zwiń wszystkie lamele tak aby podczas prania się nie rozwinęły. Na koniec zawieś lamele na osprzęcie i zrób delikatny przeciąg w pomieszczeniu. To pozwoli im szybko wyschnąć.
Żaluzje Drewniane i Aluminiowe
Tego rodzaju przysłony okienne na pewno wymagają dużej cierpliwości i czasu. Jeśli chodzi o żaluzje drewniane bez problemu usuniemy z nich kurz używając suchej ściereczki lub szczotki z delikatnymi włoskami do trudno dostępnych miejsc. Czyszczenie wilgotną ściereczką zmniejsza ich żywotność, tę metodę wykorzystujmy tylko wtedy gdy naprawdę jest konieczna. Możemy również skorzystać z płynu do pielęgnacji drewna. Jeśli używałeś sposobów z rodzajem wilgotnej ściereczki koniecznie pozostaw żaluzje w pozycji rozłożonej i wytrzyj je do sucha.
Żaluzji aluminiowych nigdy nie czyść na mokro, przetarcie kurzu mokrą ściereczką może postawić na nich smugi co estetycznie nie będzie dobrze wyglądać. Najlepszym rozwiązaniem jest ściereczka z mikrofibry z dodatkiem środku antystatycznego.
Jeżeli stosujesz inny metod lub środków do pielęgnacji pierwszy raz, pamiętaj że najlepiej jest ich użyć w niewidocznym miejscu tak abyś mógł sprawdzić ich działanie. Czasami złe czyszczenie może jeszcze bardziej zmienić wygląd naszej przysłony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *